Loading...
 
 

Gniewomierz

Dwór myśliwski
w sercu puszczy

Zlokalizowany jest w odległości około 60km od Poznania w sercu puszczy Noteckiej. Dwór w stylu szwajcarskim został wybudowany w 1907 roku przez Hrabiego Wilhelma von Hochberg.

Historia obiektu


Pierwszym właścicielem i budowniczym obiektu był Hrabia Rzeszy Wilhelm Bolko Emanuel von Hochberg, który pochodził z jednej z najbogatszych rodzin w Europie. Dobra te otrzymał od ojca Jana Henryka XI von Hochberg, księcia na Pszczynie i barona na Książu.

Dworek Myśliwski w Springsee (obecnie Gniewomierz), zbudowany w 1907 r. w stylu szwajcarskim, zgodnie z zamiarem właściciela, miał stanowić centrum hodowli i polowań. Dwór stanowił pierwszą rezydencję wybudowaną przez Hochbergów na tym terenie. Nieopodal (ok. 7 km) znajduje się główna siedziba hrabiostwa, Zamek w Goraju.

W pobliżu dworu wygrodzono wielkie tereny leśne w celu hodowli jeleni i bażantów. Równocześnie założono stawy hodowlane, które znacznie wzbogaciły krajobraz. Na polowaniach organizowanych przez hrabiego bywali możni z Niemiec, Austrii i Czech.

Po II wojnie światowej dworek podzielił losy wielu tego rodzaju zabytków. Administrowany przez kolejnych Państwowych właścicieli nie był regularnie remontowany. Pieczołowicie odnowiony został dopiero w latach 1997 – 2016, przez nowych właścicieli. Teraz znów wygląda tak jak 100 lat temu.

Otoczony przez wspaniałe tereny leśne, położony z dala od głównych dróg, w sercu Puszczy Noteckiej, zapewnia idealny spokój i odpoczynek.

Więcej informacji związanych z historią obiektu w opracowaniu historycznym autorstwa Pawła Sułkowskiego pt. „Goraj Gniewomierz” – Dobra Hochbergów w Wielkopolsce

Lokalizacja


Galeria


zdjęć


Kontakt


“Immo-Lux” Sp. z o.o.
02 - 564 Warszawa, ul. Puławska 22

Tel. +48 22 564 07 70
Tel. +48 506 065 868
Fax. +48 22 564 07 79

immolux@immolux.com.pl